Przeprowadzka składa się z trzech podstawowych etapów: pakowania rzeczy, ich przewożenia oraz rozpakowywania. Ostatnia z wymienionych faz należy do najmniej lubianych. W naszym tekście podpowiemy Ci, w jaki sposób zorganizować prace w jej trakcie tak, by przebiegły sprawnie i wiązały się z jak najmniejszym poziomem uciążliwości.
Rozpakowywanie rzeczy po przeprowadzce — jak się przygotować?
O tym, jak będzie wyglądać wypakowywanie rzeczy w nowym miejscu zamieszkania, powinieneś pomyśleć już na etapie przygotowań do przeprowadzki. Warto przede wszystkim starannie wymierzyć wnętrza lokalu, do którego się przenosisz, a następnie zaplanować, gdzie staną konkretne meble — nic nie opóźni działań tak, jak kilkukrotne ich przenoszenie. Powinieneś też solidnie zabezpieczyć przedmioty, które zabierasz ze sobą (zminimalizuje to ryzyko ich uszkodzenia i uchroni Cię przed czasochłonnym ocenianiem ich stanu podczas wypakowywania).Jak oznakować kartony i worki?
Kwestią niezwykle ważną — a często pomijaną — jest właściwe oznakowanie pakunków. W praktyce najlepiej sprawdza się wypisanie na ich powierzchni nazw pomieszczeń, do których ma trafić zawartość ("łazienka", "kuchnia", "pokój dziecięcy") lub nawet określenie konkretnych mebli, do których należy ją wypakować ("rzeczy do szafy w przedpokoju"). Zasada jest prosta: im więcej szczegółów znajdzie się w takim opisie, tym sprawniej przebiegać będzie później praca.Jak przygotować się do wypakowania rzeczy po przeprowadzce?
Powinieneś również przygotować się odpowiednio do samego wypakowania rzeczy. Warto:- posprzątać wcześniej wszystkie pomieszczenia w lokalu, do którego się wprowadzasz;
- postarać się, by akcesoria, które pomogą w otwieraniu pudeł (np. nożyczki), były pod ręką.

Przeprowadzka — co wypakować w pierwszej kolejności?
Kwestią, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jest kolejność wypakowywania rzeczy. Specjaliści radzą, by w pierwszej fazie prac wyjąć z folii i pudeł:- Najbardziej niezbędne przedmioty codziennego użytku (np. środki higieny osobistej) i narzędzia, które pomogą w dalszych działaniach (takie jak wspomniane już nożyczki). Warto umieścić je w osobnym, specjalnie oznakowanym kartonie, a następnie zadbać, by znalazł się on wśród tych rzeczy, które zostaną wyładowane na samym początku.
- Meble i przedmioty o dużych gabarytach. Ich rozpakowanie i rozmieszczenie nie powinno stanowić problemu — zwykle pomagają w tym pracownicy firmy przewozowej.
- Rośliny doniczkowe. Co prawda na swoich docelowych miejscach znajdą się one znacznie później, jednak długie przebywanie w pudłach może im zaszkodzić.
Urządzanie mieszkania po przeprowadzce — jak je zorganizować?
Pierwszym pomieszczeniem, którym należy się zająć, jest łazienka — w końcu każdy z domowników będzie musiał w którymś momencie z niej skorzystać. Na dodatek nie jest ona zwykle zbyt duża, prace przy niej zajmą Ci więc jedynie chwilę. Następnym krokiem powinno być rozpakowanie przedmiotów, które mają znaleźć się w szafach (meble te są niezwykle ładowne, po ich wypełnieniu pozbędziesz się więc z mieszkania dużej ilości kartonów i worków, które — w innym wypadku — utrudniałyby Ci poruszanie się). Kiedy już się z tym uporasz, możesz ułożyć rzeczy w mniejszych szafkach, rozmieścić i podłączyć do sieci sprzęt RTV, zapełnić książkami regały w domowej biblioteczce. Na samym końcu powinieneś zadbać o dekoracje: powiesić zasłony i firanki, rozłożyć dywany, ustawić bibeloty na półkach oraz kwiaty doniczkowe na oknach.
Kiedy wypakować wyposażenie kuchni?
Kuchnia jest zwykle urządzana jako jedno z ostatnich pomieszczeń. Może wydać się to dziwne — w końcu jest równie niezbędna jak łazienka. Niestety, niektóre elementy jej wyposażenia nie będą mogły być użytkowane natychmiast po przeprowadzce. Specjaliści zalecają na przykład, by z uruchomieniem lodówki odczekać co najmniej 24 godziny. Z kolei kuchenkę gazową powinien podłączyć fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami (warto uzgodnić wcześniej termin wykonania takiej usługi). Oczywiście przed uruchomieniem tych sprzętów możesz (a nawet powinieneś) wypakować i rozmieścić w szafkach inne elementy wyposażenia. Dotyczy to zwłaszcza tych przedmiotów, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu: szklanek, talerzy, kieliszków i drobnego sprzętu AGD.Przeprowadzka we Wrocławiu — dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy?
Wiele z opisanych wyżej prac możemy wykonać za Ciebie. Nasi specjaliści:- chętnie pomogą w pakowaniu, zabezpieczaniu i znakowaniu rzeczy;
- wniosą i zmontują meble w miejscu, do którego się przenosisz;
- usuną z mieszkania niepotrzebne Ci już kartony.